Kuzey Irak’a giden işadamları Adana’ya mutlu döndü

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şubesinin organizasyonu ve Ortadoğu İşkadınları ve İşadamları Derneği’nin katkıları ile Kuzey Irak’a giden 35 işadamı Adana’ya mutlu döndü.

Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Ticaret Ateşesi Deniz Kutlu, Duhok Ticaret Oda Başkanı Ayad Abdulhalim,Erbil Ticaret Oda Başkanı Dara Jelil Al’khayat,

Süleymaniye Ticaret Oda Başkanı Hasan Baqi Hawrami ile Süleymaniye İhracatçılar Birliği Başkanı Şıh Mustafa’nın ziyaretleri sırasında TÜMSİAD Adana Şube Başkanı Ümit Özlü’ye plaketler verildi. Her toplantı sonrası yapılan ikili iş görüşmelerinde sektörlerin çoğu olumlu bağlantılar yaptı.

Kerkük asıllı tek Türkmen Bakan ve Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın yeğeni olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, “Aramızda siyasi çizgi var ama ekonomik çizgi yok. Aslında Kuzey Irak Anadolu’nun bir uzantısıdır. Dış mihraklara kapılmayalım.” dedi.

Kuzey Irak’ta yeni bulunan petrolün Kuveyt’e eşdeğer olduğunu da anlatan Bakan Çelebi, zengin bir geleceklerinin olduğunun altını çizdi. Bir soru üzerine sınırdaki zorluklara ve yolların durumuna da değinen Çelebi, “Bu hususta Erbil, Bağdat ve Ankara mutabakat sağlamalıdır.” diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı,Ticaret Ateşesi, Duhok,Erbil ve Süleymaniye Ticaret Oda başkanları ,Süleymaniye İhracatçılar Birliği başkanı ile Talabani’nin yardımcısı Abdullah Hacı Said, Türk İşadamlarını ticaret yapmak üzere K.Irak’a davet etti. Bilhassa tarım ve sanayi dallarında yatırım yapmaya davet eden yetkililer, bin 400’den fazla yabancı yatırımcının yüzde 60’ının Türk firmaları olduğunu söyledi.